Coco Gallery

POLYFEST 2018

Over 100,000 Pacificans celebrated the passion and fervour of the unique flavours of Polynesians again this weekend with over 10,000 secondary school students performing.

The festival is now the largest Polynesian festival in the world AND the largest dance competition in the world! 

After 2 days of competing over 4 Pacific stages, we have the full results for each of the island nations represented.

Click on the tabs on the left for each of the stages and scroll past the photo gallery for the full results.

On your phone, click the bar in the right hand corner below to bring up the stages, click on the stage you'd like to view and scroll past the photo gallery for the results.

Loading photos...
  • All
  • COOK ISLANDS STAGE

    2018 FULL RESULTS 

    MERIT CUP - Mt Albert Grammar School 

    .

    NON COMPETITIVE SECTION:

    WINNER - Auckland Girls Grammar School 

    2nd - Epsom Girls Grammar School 

    3rd - Sir Edmund Hillary Collegiate 

    .

    BEST COSTUME:

    WINNER - Mangere College 

    2nd - Southern Cross Campus 

    3rd - Sir Edmund Hillary Collegiate

    BEST COMPOSITION 

    WINNER - Mangere College 

    2nd - One Tree Hill College 

    3rd - Mangere College 

    .

    BEST DRUMMERS 

    WINNER - Mangere College 

    2nd - Sir Edmund Hillary Collegiate 

    3rd - Otahuhu College 

    .

    PEREPERE TANE 

    WINNER - Mangere College 

    2nd - Southern Cross Campus 

    3rd - Alfriston College 

    PEREPERE VAINE 

    WINNER - Alfriston College

    2nd - Mangere College 

    3rd - Southern Cross Campus 

    .

    MOST IMPROVED

    WINNER - Southern Cross Campus 

    2nd - Otahuhu College 

    3rd - Tangaroa College 

    .

    RANGATIRA TANE/VAINE 

    WINNER - Mangere College 

    2nd - Sir Edmund Hillary Collegiate

    3rd - Southern Cross Campus 

    IMENE TUKI 

    WINNER - Mangere College 

    2nd - Southern Cross Campus 

    3rd - One Tree Hill College 

    .

    UTE 

    WINNER Mangere College 

    2nd - One Tree Hill College 

    3rd - Southern Cross Campus 

    PE'U TUPUNA 

    WINNER - Mangere College 

    2nd - Sir Edmund Hillary Collegiate

    3rd - One Tree Hill College 

    KAPA RIMA 

    WINNER - Mangere College  

    2nd - Sir Edmund Hillary College 

    3rd - Southern Cross Campus

    URA PA'U 

    WINNER - Mangere College 

    2nd - Sir Edmund Hillary Collegiate 

    3rd - Southern Cross Campus 

    OVERALL WINNERS - MANGERE COLLEGE 

    2nd - Sir Edmund Hillary Collegiate 

    3rd - One Tree Hill College 

  • NIUE STAGE

    2018 FULL RESULTS 

    ENTRANCE
    WINNER - De La Salle College
    2nd - Mcauley & Manurewa High School
    3rd -  Auckland Girls’ Grammar & Alfriston College 

    LOLOGO TAPU 

    WINNER - De La Salle College

    2nd - Auckland Girls Grammar 

    TAME (Action song)
    WINNER - Mount Albert Grammar School
    2nd - Tangaroa College
    3rd - De La Salle College

    LOLOGO KOLIVAHATUAI 
    WINNER -  Auckland Girls Grammar School
    2nd - De la Salle College
    3rd - Tangaroa College

    .

    LOLOGO MODERN 
    WINNER - Mount Albert Grammar School
    2nd - Alfriston College
    3rd - Mangere College

    .

    MEKE
    WINNER - Mcauley High School 
    2nd - Auckland Girls Grammar School
    3rd - De la Salle College

    TAKALO
    WINNER - Mount Albert Grammar School
    2nd - Tangaroa College
    3rd - De La Salle College

    .

    EXIT
    WINNER - Auckland Girls Grammar School
    2nd - De La Salle College & Tangaroa College
    3rd - Alfriston College

    .

    UNIFORM
    WINNER - Auckland Girls Grammar School
    2nd - Otahuhu College
    3rd - Southern Cross Campus

    OVERALL PRESENTATION
    WINNER - Auckland Girls Grammar School
    2nd - De La Salle College
    3rd - Tangaroa College

    .

    FEMALE LEADERS
    WINNER - Alfriston College
    2nd - Wesley College
    3rd - Tangaroa College

    .

    MALE LEADERS
    WINNER - Avondale College
    2nd - Wesley College
    3rd - Alfriston College

    MOST IMPROVED SCHOOL - Manurewa High School

    SPECIAL CITIZENSHIP AWARD - Aorere College

    OVERALL BOYS
    WINNER - De la Salle

    OVERALL GIRLS
    WINNER - Auckland Girls’ Grammar School
    2nd - Mcauley

    .

    OVERALL CO-ED
    WINNER - Alfriston College
    2nd - Tangaroa College
    3rd - Mount Albert Grammar School

    .
    OVERALL NIUEAN GROUP WINNERS OF 2018
    WINNER - AGGS
    2ND - DE LA SALLE
    3RD - ALFRISTON

  • SAMOAN STAGE

    2018 FULL RESULTS 

    ENTRANCE

    GIRLS ONLY SCHOOLS 
    WINNER - Mcauley High School 
    2nd - Kelston Girls College & Auckland Girls Grammar 
    3rd - Epsom Girls Grammar

    BOYS ONLY SCHOOLS 
    WINNER - Sacred Heart College  
    2nd - Kelston Boys High School 
    3rd - De La Salle 

    CO-ED SCHOOLS 
    WINNER - Avondale & Mangere College 
    2nd - Sir Edmund Hillary Collegiate & Manurewa High School  
    3rd - Waitakere College 

    EXIT 
    GIRLS ONLY SCHOOLS 
    WINNER - Mcauley High School & Kelston Girls College
    2nd - Auckland Girls Grammar 
    3rd - Baradene & St Dominics

    BOYS ONLY SCHOOLS 
    WINNER - Sacred Heart College 
    2nd - Kelston Boys High School 
    3rd - De La Salle 

    CO-ED 
    WINNER - Avondale College 
    2nd - Manurewa High School  
    3rd - Mangere College 

    UNIFORM 
    GIRLS ONLY SCHOOL 
    WINNER - Mcauley High School 
    2nd - Kelston Girls College 
    3rd - Baradene 

    BOYS ONLY SCHOOL 
    WINNER - St Pauls College 
    2nd - Sacred Heart College 
    3rd - Kelston Boys Higth School 

    CO-ED 
    WINNER - Waitakere College  
    2nd Equal - Avondale College, Sir Edmund Hillary Collegiate, Papatoetoe High School, James Cook & Manurewa High School 

    MA'ULU'ULU 
    GIRLS ONLY SCHOOL 
    WINNER - Kelston Girls College & Mcauley High school  
    2nd - Auckland Girls Grammar  
    3rd - St Dominics 

    CO - ED SCHOOL
    WINNER - Sir Edmund Hillary Collegiate
    2nd - Mangere College  
    3rd - Avondale College 

    FA'ATAUPATI 
    BOYS ONLY SCHOOL
    WINNER - St Pauls College 
    2nd - De La Salle College 
    3rd - Sacred Heart College

    SĀSĀ
    GIRLS ONLY SCHOOL
    WINNER - Mcauley High School   
    2nd - Kelston Girls College 
    3rd - St Dominics Collge 

    BOYS ONLY SCHOOL 
    WINNER - St Pauls College 
    2nd - Sacred Heart College
    3rd - Kelston Boys High School 

    CO-ED 
    WINNER - Avondale College 
    2nd - Mangere College
    3rd - Sir Edmund Hillary  

    FUATAIMI 
    GIRLS ONLY SCHOOL 
    WINNER - Mcauley High School 
    2nd - Kelston Girls College  
    3rd - Auckland Girls Grammar 

    BOYS ONLY SCHOOL 
    WINNER - Kelston Boys High School & Sacred Heart College 
    2nd - De La Salle College 
    3rd - St Pauls College 

    CO-ED 
    WINNER - Sir Edmund Hillary College & Mangere College 
    2nd - Tamaki College
    3rd - Avondale & Manurewa High School 

    PESE O LE ASO 
    GIRLS ONLY SCHOOL  
    WINNER - Mcauley High School 
    2nd - Kelston Girls College 
    3rd - Auckland Girls Grammar 

    BOYS ONLY SCHOOL  
    WINNER - Kelston Boys High School 
    2nd - De La Salle College 
    3rd - St Pauls College 

    CO-ED 
    WINNER - Avondale College 
    2nd - Tamaki College & Mangere College  
    3rd - Sir Edmund Hillary College 

    TAUPOU X MANAIA 
    GIRLS ONLY SCHOOL 
    WINNER - Mcauley High School 
    2nd - Kelston Girls College  
    3rd - Auckland Girls Grammar 

    BOYS ONLY SCHOOL 
    WINNER - St Pauls College 
    2nd - Kelston Boys High School 
    3rd - Sacred Heart College 

    CO-ED SCHOOL 
    WINNER - Mangere College 
    2nd - Avondale
    3rd - Manurewa High School & Sir Edmund Hillary Collegiate 

    TAUALUGA 
    GIRLS ONLY SCHOOL 
    WINNER - Mcauley High School 
    2nd - Kelston Girls College 
    3rd - Auckland Girls Grammar 

    BOYS ONLY SCHOOL 
    WINNER - St Pauls College 
    2nd - Kelston Boys High School 
    3rd - St Peters College & De La Salle 

    CO-ED SCHOOLS 
    WINNER - Avondale 
    2nd - Mangere College 
    3rd - Sir Edmund Hillary Collegiate 

    OVERALL WINNERS 2018 

    GIRLS ONLY SCHOOL 

    WINNER - Mcauley High School 

    2nd - Kelston Girls College 

    3rd - Auckland Girls Grammar 

    BOYS ONLY SCHOOL 

    WINNER - Kelston Boys High School 

    2nd - St Pauls College 

    3rd - De La Salle 

    CO-ED SCHOOL

    WINNER - Avondale College 

    2nd - Mangere College 

    3rd - Sir Edmund Hillary Collegiate 

  • TONGAN STAGE

    2018 FULL RESULTS 

    FAHA’I ULA
    WINNER - St Dominics
    2nd - Mt Roskill Grammar
    3rd - Baradene

    KAILAO - (only one school did the Kailao)
    WINNER  - Tamaki College

    MAKO
    WINNER - Liston College
    2nd - Kelston Boys High School
    3rd - St Pauls College 

    METUPAKI - (only one school did the Metupaki)
    WINNER  - Northcote College

    OTUHAKA - (only one school did the Otuhaka)
    WINNER - McAuley High School 

    SOKE
    WINNER - Auckland Girls Grammar 
    2nd - Massey High School
    3rd - Mangere College

    TAUFAKANIUA
    WINNER - Wesley College
    2nd - St Pauls College 
    3rd - Manurewa High School

    MA’ULU’ULU
    WINNER - Auckland Girls Grammar 
    2nd - Tamaki College
    3rd - Manurewa High School

    TAU’OLUNGA
    WINNER - James Cook High School
    2nd - Otahuhu College
    3rd - Kia Ora College

    LAKALAKA
    WINNER - Otahuhu College
    2nd - Wesley College
    3rd - Avondale College

  • MAORI STAGE

    All photos from the Maori stage from the ASB Polyfest Facebook page

    2018 FULL RESULTS 

    NON-AGGREGATE

    WAIATA TIRA 
    3rd - Kia Aroha
    2nd - Hoani
    WINNER - James Cook  

    MANUKURA WAHINE
    2nd - Waiorea
    WINNERS - James Cook and Hoani

    MANUKURA TANEt
    3rd - Hoani
    2nd - James Cook
    WINNER - Waiorea

    KAKAHU WAHINE 
    3rd - James Cook
    2nd -  Auckland Girls Grammar
    WINNER - Hoani

    KAKAHU TANE 
    3rd - Mt Albert Grammar
    2nd - Waiorea
    WINNER - James Cook

    CO-ED MAU RAKAU 
    3rd equal - Kotuku and Tuakau
    WINNERS - James Cook and Hoani

    MOST IMPROVED
    Kotuku

    NGAKAU NUI MO TE KAUPAPA 
    Kotuku

    .

    AGGREGATES

    WHAKAEKE
    3rd - James Cook
    2nd - Hoani
    WINNER - Waiorea

    MOTEATEA
    3rd - James Cook
    2nd - Waiorea
    WINNER - Hoani

    WAIATA A RINGA 
    3rd - Hoani
    2nd - Waiorea
    WINNER - James Cook

    POI 
    3rd - James Cook
    2nd - Hoani
    WINNER - Waiorea

    MAU RAKAU 
    2nd - Kia Aroha
    WINNER - Kings College 

    HAKA 
    3rd - Hoani
    2nd - James Cook
    WINNER - Waiorea

    HAKA TAPARAHI 
    Kahurangi

    WHAKAWATEA 
    3rd - James Cook 
    2nd - Hoani
    WINNER - Waiorea

    MITA O TE REO 
    3rd -  James Cook
    2nd - Hoani
    WINNER - Waiorea

    OVERALL 
    3rd - James Cook
    2nd - Hoani
    WINNER - Waiorea